Birisi düz zemin mi dedi? Hiç üşenmem koşarak gider hemen dururum.

Bu aralar oldukça sıkıcı insanlara dönüştük. Yolda birisi merhaba dese duvar kalınlığından başlayıp çatının eğiminden çıkıyoruz, aklımızda hep tilkiler. Hoş bu geçen zaman içinde bu konuları o kadar çok konuştuk, etrafımızdaki insanların kafalarını o kadar şişirdik ve Google ile o kadar akraba olduk ki artık nerede ne kullanmamız gerektiğine neredeyse eminiz. Hiç bilmediğimiz sularda yüzmek oldukça zormuş dostlar. Başkalarının deneyimlerini dinlemek, onlardan yararlanmak bile birikimsiz olmuyor. Deneyimsizlik karar verme süreçlerini etkiliyor vs. Neyse lafı uzatmayalım zaten işler ilerledikçe kullandığımız malzemeleri buradan paylaşırız o nedenle son durumu kısaca anlatayım.

Yaptığımız destek çağrısından sonra birçok arkadaşımız bize ulaştı ve irili ufaklı destek oldular. Hepsini listeliyoruz, kimisi geri ödemeli, kimisi hibe, kimisi ürün karşılığı; toplamda 6.270 TL destekte bulundular. Bu arada köyden bir dostumuz da bizlere sanırım yüz-ikiyüz civarı çıkma osmanlı kiremidi ve on taneye yakın çıkma palet verdi. Kiremitleri kazılan yolun kenarlarında tutucu olarak kullanırız diye düşünüyoruz. Paletlerde mutlaka bir işe yarar 🙂 Elde edilen paranın 2.175 TL’sini şu kalemler için harcadık:

1. Arazinin sınırlarının net olarak belirlenmesi için aplikasyon işlemlerine 310 TL
2. Arazide ağaç kesmediğimiz ve her işi el işçiliği ile yaptığımız için kazma kürek vb malzemelere 75 TL
3. Seçilen alanın rahat kazılması için bir tanker (yaklaşık 2.5 ton) suya 100 TL
4. Tesfiye işlerinin tamamlanması ve zeminin hazırlanması için 1680 TL.

Bu işlemlerin sonunda da gelen desteklerden elimizde 4.095 TL kalmış durumda. Henüz evin net bütçesini çıkarmayı başaramadık çünkü proje hala net olarak bitmedi. Bir de yeni bir bebeğimizin olacağı haberini alınca evin çatısını biraz yükseltip yukarıda ufak bir çatı arası çıkarabilir miyiz acaba diye düşünmeye başladık. Tabi bu biraz daha ahşap maliyetini arttıracaktır ama önceliğimiz evin kabasını bitirmek olduğu için iç taraftaki çalışmaları zamana yayabiliriz. Neyse projenin tamamlanması ile birlikte net ölçülerden ve yaklaşık maliyetlerden bahsediyor olabileceğiz. Zaten zaman içinde projenin tüm detaylarını da burada paylaşacağız. Kimbilir aynı projeyi kullanan olabilir…

Ve son olarak destek çağrısını yineleyelim. Bizler yola çıktığımızdan beri farklı bir dünyayı deneyimliyoruz. Beklemekten ve ertelemekten vazgeçtiğimiz gün başladığımız yolculuğumuzda bir sığınak, bir yuva olacak burası bize. Sonrasında üretmeye, çoğalmaya devam. Eğer bize destek olmak isterseniz zeytin, zeytinyağı, ekmek ile karşılığını verebilir veya size uygun şekilde geri ödeme yapabiliriz.

Not: Fotoğrafta evin arka duvarı, evin basacağı alan ve temsili olarak evin içinde oturan Güneş görünüyor. 🙂