Bebeklerimiz olduuu 🙂 Çakıl hanım köyde çapkınlık yapmış. Üç tane can’ımız var bizimle, babalarının aynıları. Huyları Çakıl’a çeksin, yuvaları sevgi dolu olsun. Hal böyle olunca biz kalakaldık Ankara’da. Bebekler emiyorlar hala cuk cuk. Sahiplendir, bu sefer Çakıl’ı kısırlaştır derken anca bir aya yollara düşeriz tekrar. 

Ama rotamızı belirledik. Bu es düşünmemiz için de bir fırsat oldu. Anneanne evinde demlendik.

Şehirden tamamen kopmuşuz. Herşey çok pahalı ve yapay geliyor. Materyalist dünya daha bir buram buram…

Komik hikayelerimiz de var. Buradaki 5 yıldızlı sitede beni bakıcı, hatta hırsız sananlar oldu :))

Köyümüzü özledik. Dönüş için belli bir evimiz yok henüz. Yine gittiğimizde şekillenecek işler. Köyde kiralık ev bulmak pek kolay değil. Bakalım yollar bize ne getirecek.

Ancak kafamız net; doğal beslenme, sade yaşam, özgür eğitim ve gerçek iletişim peşinde, okuyor, yazıyor, çiziyor olacağız.

Köye alıştıktan sonra hep büyük düşünmüştük. Çitflikler, kommünler hayal etmiştik. Bizim gibi düşünen ancak henüz bize katılamayan dostlar olduğunu biliyoruz. Çoğalana kadar hedeflerimizi daha küçük tutmak gerektiğini anladık. Maddi, manevi ulaşılabilir planlar yaptık, çizgileri çok net olmayan. On dönümlerle değil de yarım dönümle başlamak gibi… Adım adım.

Bu arada şehirden kırsala gelmek isteyen ancak maddi kaygıları olanlar için yazıyorum: Bir kere hayat çok daha ucuz. Alışkanlıklar da değişince harcamalar ciddi anlamda azalıyor. Ankara’daki pazar Küçükkuyu’ya kıyasla 4 kat daha pahalı! Ayrıca biz internet üzerinden iş yapmaya devam ediyoruz. Bu üzerine eğilecek bir konu olabilir, bu alanda beceriler geliştirilebilir, paylaşmak istedim. Armağan ekonomisine de başvurulabilir. Ayrıca toplanmayan zeytinlikler gibi fırsatlar da mevcut.

Güneş’imiz 4 Eylül’de 3 yaşını bitirdi. İyi ki doğdun güzel kirpiklim. Senden aldığım ilhamla herşeye yeterim. İyi ki doğdunuz dünyanın bütün çocukları. Umarım özgür olun, sevgi dolu olun, değiştirin ‘siz olmayanı’…

Kırma bebeklerimiz’e itafen alıntılar, serbest çağrışıyorum:

“In chaos lies unparalleled opportunity for imposing creative order.” Permaculture. A Designer’s Manual”, Bill Mollison.

Bir mucizeden diğerine, açılır durur varlık. LAO-TZU

Bundan sonra, okuduğum bir kitaptan alıntıları yazacağım, Cem’den de Marmariç Permakültür ziyaretimizin yazısı bekliyorum. 🙂

son olarak:

Güneş Ankara’da biraz çizgi filme sardı, işte sevdikleri:

Hayao Miyazaki’den My Neighbor Totoro ve The Secret World of Arrietty.