Bugün destek çağrısında bulununca sevgili Emre (bloğu) konuyu detaylandırmamızı önerdi. Ne kadar paraya ihtiyacımız olduğunu soranlar oldu. Zaman planlamasını…

Öyleyse yazıyorum:

Öncelikle bahçemiz bir dönüm. Bir dönümde yaşama fikri çok hoşumuza gidiyor. Kümesiyle, şifalı otlarıyla, aileye yetecek sebze bahçesiyle, zeytinleriyle, çalışma – üretme alanlarıyla, eviyle, çadır alanlarıyla, orman masası – hamağı – toprak fırını, kedileri ve köpekleriyle, açık hava duşu, salıncağı, ateş alanı, duramadım :), patikaları, kompost alanı, kütük basamakları ve hatta küçücük göletiyle, bir dönüme sığma fikri gerçekten tam bizlik.

Olmak istediğimiz yerde, yaşamın bizim için çok çekici olduğu yerde, 300-400 yıllık bir dağ köyündeyiz. Evlenenler köyden gitse de, hala Süleyman Dedesi, ve bir sürü irili ufaklı çocuğu olan bir köy… Tersine göç ediyor olmak ne güzel değil mi? 2015 yıllarında, kapitalizm kokuşmuşluğundan kıvranır iken Çetmibaşı Köyü de şehirden göç alan köylerden biriydi diye anlatacağız, kimbilir. Bu köyde bizim gibi şehirden gelmişler var. Bize aile olan var, yeni dostlarımız var…

Yuvamız, köyün biraz dışında, eski stabilize köy yolunun altında, dik bir yamaçta kalıyor. İçine girince zeytin ağaçlarından, dağlardan, rüzgardan, börtüböcek sesinden ve sizden başka birşey kalmıyor sanki dünyada. O korumalı hali bize ‘dünyalığımız’ dedirttiriyor.

Bu kadar gezdikten sonra durmak için, Güneş’in kendi evinin yapılabilir birşey olduğunu (tabi ki bizim için de ilk) öğrenmesi, deneyimlemesi için can atıyoruz. Adım adım, gün gün orada solumak için de sabırsızlanıyoruz.

Hal böyle olunca, bir hevesle işlere koyulduk. Arazi şartları nedeniyle, zeytin ağaçlarına dokunmadan, işlerimizi el işçiliğiyle yapmak durumundayız. Öncelikle aşağı yuvarlanmayı çözelim derken yürüme yolumuzu, evin yerini de düzleyelim; ayaklar üzerinde durmasın, toprağa yakınlaşalım, basalım derken de evin tabanını yaptık. İşlerimize köyden arkadaşlar yardım ediyorlar ki, komşumuzla dayanışmış olalım, elleri değmiş olsun evimize, köy de kazansın. Tek başımıza yapabileceğimiz işler değil bunlar. Yardım için bütçe ayırmak durumundayız.

Yuvamızın tabanı en çok 30 metrekare. Harika! Eşyasız yaşıyoruz, kıyafetsiz yaşıyoruz, şehirdeki hayatımıza kıyasla. En çok yer tutan Güneş’in legoları. 🙂 ‘’Tiny House’’ hareketinden ilham alıyoruz. Küçük ev, azla yaşama halimizi besleyecek, ayrıca dışarıda, açık havada geçen zamanlarımız artacak biliyoruz. Ev toplamak, temizlemek mesele olmayacak. Ve tabi ki maliyeti düşük olacak. Böylece o büyük ‘’ev sahibi’’ olma aşamasını biz klubemsiyle geçivereceğiz. Oh! 

Evi haftalardır tasarlayıp bir an önce tam maliyeti çıkarmaya çalışıyoruz. Ancak henüz erken. Daha dün ahşap olsun kolay olsun derken, bugün en azından toprakla sıvayalım diyoruz. Bir de tecrübesizlik…

Bildiğimiz ilk işleri sayalım: Ev için açılan alanın yan ve arka duvarlarının taş ile örülmesi. Çıkan toprağın öne yığılarak yine onun önüne de kaymaya karşı setlenmesi. Yürüyüş yolunun taş ile beslenmesi. Su basmanı için gereken taşların yerleştirilmesi, bu arada evin çiziminin ve maliyetinin çıkarılması, su tankının konulması (suyumuz yok :)) Evet evet, ilk işler bunlar.

Eğer yeterli bütçeyi oluşturabilirsek Eylül, Ekim gibi taşınmak istiyoruz yuvamıza. Aksi taktirde Nisan gibi tekrar çalışmaya başlayabiliriz sanıyorum. Yağışlı mevsimler girerse araya ne yapalım, bekleyeceğiz. Ama kira ödemek, ve başka bir eve enerji akıtmaktansa kendi evimizde olmayı diliyoruz, bakalım. İşler olması gereken hızda ilerleyecektir.

Bugün destek istemiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Böylece sanki yuvamızı görünür kıldık, paylaşmaya başladık bile. Şimdiden büyüdü evimiz kocaman oldu,  daha bir keyifli oldu. Şimdi bu hikayeyi birlikte yazıyoruz.

Madem öyle tüm detaylarıyla paylaşmaya devam. Her türlü yorumunuzu, desteğinizi bekliyoruz.

Evin planını, yaşananları, öğrendiklerimizi yazalım ki herkesin işine yarayabilsin…

İnadına mis gibi yaşam!

Ellerimizle yapacağız evlerimizi, daha nicelerimiz, özgürleşeceğiz. Yasaklara rağmen başlayıp yol alırken bir bakacağız kalkmış tüm sınırlar. Mülksüzleşeceğiz.

.

evimizin yapımına destek için: iremsevgor@gmail.com

*kredi almaktansa size borçlanabilir, geri ödeme yapabiliriz, tertemiz zeytin-zeytinyağı verebiliriz.