bir küçük ev yapsak bize yardım eder misiniz?

Merhaba Arkadaşlar,

Belki biliyorsunuzdur, duymuşsunuzdur, hatırlarsınız; 2014 Ocak idi Ankara’daki evimizi kapatıp, daha umut dolu bir gelecek için biz de birçokları gibi yollara düşeli. Bir adam bir kadın bir çocuk ve bir köpek, küçük bir arabaya tüm eşyalarıyla sığışıp bilinmeyene güvenle, şehirden köye, betondan doğaya kendimizi vereli…

Neydi peşinde olduğumuz ve ne hala? Özgürlük diyoruz üstüne basa basa… Elimizden alınan insanca yaşamı yeniden kurmak, beraberce çoluk çocuk… Ne yapabilirdik bu haldeki dünyada, eylemsel olarak? Önce sadece kendimizi, ezberimizi değiştirirsek eğer belki gerisini hayata bırakabilirdik. Hatta yeniden mucizelere inanabilirdik. Hatta çoğalır; dünyayı değiştirebilirdik. Derdimiz sistemle, derdimiz kirlilikle, kopuklukla, çalınmış çocuklukla, ben ve öteki ile… Kendimize yetip sadeleşebilir, parayla bağımızı gevşetebilir, komşuluk; güven öğrenebilir, üretebilirdik.

Öyle de oldu, öyle imiş sahiden. Değiştik, değiştik ve hücrelerimizle inandığımız bu yolda devam ediyoruz. Çok güzel canlar tanıdık yollarda, çok gezdik, çok dolduk, boşaldık da…

Sobalarla ısındık, kozalaklar topladık, külleriyle temizlendik, gerçek ekmekler pişirdik, zeytinler hasat ettik. Çocukların doğadaki olgunluğu, sevinç halleri pusulamız oldu.

Sonra birden, tam da biz gezmekten yorulmuş iken, bu dünyada olmayacak birşey oldu. Bize biri, içimizden biri, öylesine biri, çok duyarlı biricik biri, bir parça toprak işaret etti; artık buraya konabilirsiniz diye. Şimdi biz oraya, İda Dağları’nda bir cennete yuvamızı yapmak istiyoruz. Kiradan kurtulmak, toprağımızı işlemek, taş üstüne taş koymak… Ve bizden ilham alan ya da bir şekilde dokunduğumuz sizler belki de bize yardım edersiniz diye düşündük. Çünkü biliyoruz ki paylaşmak esas. Bereket armağan… Yeni bir dünyayı ancak birebir dayanışarak kurabileceğiz.

30 metrekarelik yuvamızın yapımına destek olmak isterseniz, bankaların eline düşmeden, size uygun şekilde geri ödeme yapabiliriz. Aralık ayında tertemiz zeytin ve zeytinyağı ile mukabelede bulunabiliriz.

Biz inandığımız ve beklemeden şu anda yaşadığımız bu başka dünyada yolumuza devam ederken kapımız, gönlümüz her daim açık olacak sizlere.

Umut, sevgi ve dayanışma ile,

iremcemgüneş

.

destek için: iremsevgor@gmail.com

.

Peki Nasıl Bir Yuva olacak?

Taban alanımız en fazla 30 metrekare olabiliyor, çünkü zeytinlerle dolu arazide söküm, kesim falan yapmak istemiyoruz. Arazimiz dik eğimli olduğundan ve ağaçlardan dolayı makine yerine el işçiliği ile yol alıyoruz. Şimdiye kadar yürüyüş yolumuzu açtık ve evin oturacağı alanı düzledik. Hayalimizdeki kerpiç, toprak damlı evi, az vaktimiz olduğundan, tecrübesizliğimizden ve eğimde yalıtım meselelerinden dolayı erteliyoruz. Bulunduğumuz bölge oldukça yağışlı ve rüzgarlı. Basitçe akmayan, kokmayan bir ahşap minik ev istiyoruz. Malzeme seçiminde doğal malzemeler, dayanıklılık ve maliyet arasında denge kurmalıyız. Elektrik ve su ısıtmada güneş enerjisinden faydalanacağız.

Bir süre sonra dünyalığımızın, atölyelerin gerçekleştiği, çadır alanlarını barındıran, toprak fırını, ateş alanıyla birlikte yolunu düşürenlere ve özellikle çocuklara bir durak olmasını düşlüyoruz.