Taş duvarımız biteli epey oldu. Havalar henüz sıcaktı; sabah akşam suladık. Kendisi kuru değil harçlı duvar. Nihayetinde aşırı yer kaybettirmeyen, sağlam ve estetik bir istinat duvarımız var. Daha detayını Güneş’e sorun, heyecanla anlatsın. 🙂

İnşaat konusunda birşeyler öğreniyor olmaktan keyifliyiz. Duvarı bile halletmiş olmanın müthiş gururunu yaşıyoruz. Arada gidip yaslanıyoruz duvarımıza. 🙂
Bir önceki yazımızdaki gider listesine eklenen harcamalarımız ise şu şekilde:
1. 3 tonluk polietilen su deposu 1100 TL
2. Su aktarımı için hortum 230 TL
3. 6 traktör taş (4,5 ton traktör başına) ve 1 traktör kum + nakliye 1400 TL
4. 15 torba çimento 150 TL
5. Havalı lastikli el arabası 110 TL
6. 3x3m 70’lik Pimaş boru ve testere (Barbakan için) 60 TL
7. Taş Duvar işçiliği için ödeme 1000 TL
8. 1 traktör kum + nakliye ilave 200 TL
9. 3 torba çimento ilave 45 TL
10. 1 traktör taş + nakliye + araziye taşların indirilmesi 270 TL
11. Taş Duvar için işçiliği için kalan ödeme 1500 TL 

*3-11’den anlaşıldığı üzere, yerel işçilik ve MTK taşları ile aşağı yukarı 30 mertrekarelik taş duvar 4735 TL’ye tamamlandı. Artan taşlarımız oldu, bunları su basmanında, yahut zeytinlerin taraçalarında kullanabiliriz. Eğer arazimiz bu kadar eğimli olmasaydı böyle bir masrafımız olmayacaktı.
*27020 TL’lik toplam desteğimizin ve bütçemizin, 8658 TL’sini sınır işlemleri, su deposu ve dolum hortumu, yürüme yolu, ev zemini hazırlığı ve istinat duvarına harcamış oluyoruz.
Bu duvar işi bizim çok gözümüzde büyümüştü. ağır taşlar taşınacak, ağır iş yapılacak… Ama sonuçta sağlam, araziyle uyumlu, köyle uyumlu bir istinat duvarı işini hallettik. Emeklere sağlık.
Su basmanına başlayamıyoruz, çünkü elimizde küçük kabuğumuzun çizimi yok. Birkaç mimar arkadaşımızla denememizde başarısız olduk. Birinde bütçe isteğimizi çok aştı, diğerinde ise çizime bakınca kendimizi anlatamadığımızı fark ettik.
Bizim için önemli olan düşük bütçeli, küçük (ağaçlar olduğu için taban alanımız belirli), asma ya da çatı katlı, mümkünse ahşap karkaslı, uygunsa pomza taşlı, doğal yalıtımlı basit bir klübemsi, köy evimsi yuva olması. Şimdi bu hayalimizin gerçekleşmesini yönetecek kişiler ve uygun ustalarla kesişmeyi bekliyoruz.
Süreci destekleyen, merak eden herkesle gelişmeleri paylaşmak istedik. Bizi ziyaret eden, destek veren, fikir yürüten, yüreklendiren herkese sonsuz minnet…
Köyde sonbahar çok güzel, sıcaklardan sonra doğanın yeniden yeşermesiyle doluyoruz… Heryer yemyeşil oldu. Doğa yeni mevsimlik elbiselerini giyindi.
Bu arada, bir sonraki baharda kucağımıza alacağımız iki numaraya da ”Çiçek” der olduk. 🙂